A környezetünket és a másik embert érzékszerveinket keresztül érzékeljük. Milyen az, amikor az ingerfelvétel kiegyensúlyozatlan? Például ha tolatás közben kikapcsolod a rádiót, mert úgy jobban tudsz koncentrálni. Vagy befogod a füled, behunyod a szemed, hogy jobban érezz egy illatot. Ilyenkor az történik, hogy az idegrendszered nem tud megfelelően elkülöníteni több forrásból származó ingereket egymástól, így legalább egyet ki kell kapcsolnod, hogy a másikra teljesen figyelni tudj.
A hang hullámok formájában jut el az agyba. Felvételekor meg kell tudnunk különböztetni, hogy mit hallunk, és honnan halljuk. Ezután megfelelően tudnunk kell értelmezni, és adekvát választ kell adnunk a hallottakra.
Ha a hallott inger felvétele akadályozott, blokkolt lesz a hallottakra való odafigyelés illetve a hallottakra történő emlékezés is. Így például a kisgyerek (vagy felnőtt) nem képes több lépéses instrukciók követésére.
A neurokineziológiában először azon dolgozunk, hogy az auditív ingerek felvétele stresszmentes legyen. Ezután kerül sok a látás kiegyensúlyozására. A hallásnak és látásnak egy közös átkapcsoló központja van az agyban, így a stresszes auditív rendszer a kiegyensúlyozott látást is vissza fogja állítani blokkolt helyzetébe.
A vizuális integráció a következő lépés. A két szemből érkező két képet egyesíteni kell. Ha valamiért a beérkező képet az agy nem tudja összerakni, olyan módosításokat hajt végre, hogy kicsit "eltolja" egyik vagy másik irányba a szemeket. Ha a szemek mozgásának vezérlése stresszelt, szintén blokkolttá válik a vizuális ingerfelvétel. Ezért érdemes lehet egy idegrendszeri működést segítő szemüveg kiválasztása is. Speciálisan erre szakosodott optikát itt találsz: Diamond Optika
A látás stresszével való neurokineziológiai munkában dolgozunk a szemmozgás kontrolljával, a fény és a színek felvételével, a látásintegrációval, a perifériás és a három dimenziós látással, és a látottak megfelelő feldolgozásával. Dolgozunk a perifériás és fókuszált látás integrációjával is, majd a látott és hallott információ felvételének összehangolásával.
Érintés: külön eljárással dolgozunk a szomatoszenzoros rendszerrel is.
Ha mindhárom érzékszervi rendszer önmagában egyensúlyban van, folytatjuk a munkát a multiszenzoros neuronokkal, hogy képesek legyünk minél több csatornán érkező inger egyidejű, integrált feldolgozására.