Nagyon sok olyan élethelyzet van, amikor a kihívások akkora stresszel járnak, ami az agy két oldala közti kapcsolat elvesztésével jár. A kapcsolat elvesztése itt azt jelenti, hogy a helyzet vagy feladat jó megoldásához nem férünk hozzá a stressz miatt egyes agyi funkciókhoz, amik amúgy stressz nélkül megfelelően működnek.
"Az integrált agyműködésnek három fő feltétele van:
- a specifikus agyi funkciók elérhetősége
- az a képesség, hogy ezeket a funkciókat integrálni tudjuk, és
- ezt az integrált működést a stresszhatások ellenére is fenn tudjuk tartani"
Forrás: LEAP 1. agyintegráció jegyzet
Annak ellenére, hogy a stresszt érzékeljük, az azt kiváltó tudatalatti folyamatokkal nem vagyunk tisztában. Ha ez a stressz elég erős, elveszítjük a józan gondolkodás képességét. Mindez nem csak tanulási nehézségekben nyilvánul meg, hanem a mindennapi élethelyzetek helytelen kezelésében is.
A kineziológia kifejezetten hatékony eszköz a tudatalatti stresszek feltérképezésére és oldására.
A neurokineziológiában az első lépés mindig az információt feldolgozó alaprendszerek kiegyensúlyozása. Kiegyensúlyozáson a stresszek felkutatását és oldását értjük. Első lépésként az energetikai tengelyt rögzítjük középen, mert ehhez rendeződik minden működésünk. Ezután egyre mélyebb szinten kezdjük stresszelni, tesztelni és helyreállítani az agyféltekék integrációját, mert enélkül bármilyen információ felvétele, és a helyzetekre adott reakciók is lassúak, tévesek lehetnek.
Legyen szó akár matematikáról, akár valami megtanulásáról, vagy egy stresszes helyzet megfelelő kezeléséről, ha az agyintegráció nincs a helyén, rossz választ fogunk adni. Elrontjuk a matek példát, nem jut eszünkbe, amit megtanultunk, vagy úgy reagálunk, hogy megoldás helyett problémát kreálunk magunknak...
A stressz és elkerülés spirál:
- A tanulás velünk született, természetes képesség, igény és vágy.
- Az agy úgy van felépítve, hogy az információ lehetőleg mindig a legrövidebb úton érjen célba.
- Ha ez nem megy, akkor kompenzációs vagy kerülő utakat keres, hogy az információáramlás megtörténjen.
- Ha már túl sok az ilyen kerülőút, az agy azt az üzenetet küldi, hogy hagyjuk abba a tevékenységet, és csináljunk valami mást - így elkerülő magatartásokat veszünk fel.
- Ezt a környezetünk hibásan fogja értékelni, negatív reakciókat fog adni, ami még nagyobb stresszt kapcsol az adott tevékenységhez, ami további teljesítmény romláshoz vezet.
Ezzel szemben, ha a probléma feldolgozásom javul, javul az önértékelésem is, és minél inkább javul, annál sikeresebbnek érzem magam, és annál jobb lesz az integrált agyműködésem.
Minél inkább hozzászokunk az integrált, tehát eredményes működéshez, annál inkább ez válik természetes állapotunkká, így az agy minden stresszhelyzetben könnyebben állítja vissza magát az integrált működésbe. Így pozitív spirál jön létre, ami önmagát erősíti.
A neurokineziológia rendszerében mindig egymásra épülve dolgozunk az idegrendszer területeivel, mert biztosítani kell, hogy a magasabb szintekkel történő munka megfelelően integrálódni tudjon a feldolgozó/értelmező rendszerekben.
Ellenőrizzük első lépésként az agyféltekéket összekötő Corpus Callosum, másnéven kérgestest átjárhatóságát, a bizalom és értékelés agyintegrációra ható témáit (mert bizony ha nem bízunk magunkban, vagy félünk, nem tudunk integráltan működni, illetve az agyintegráció elvesztése miatt félelmi reakciókat adunk), az érzelmi központok kétoldali kapcsolatát, illetve a hallott/látott információ rövid távú memóriában történő felvételével kapcsolatos alap stresszeket.